Discord

Virtuální vytrvalostní závod. I tak může být podnícena dobročinná sbírka. Česká špička automobilové závodní platformy iRacing se již podruhé utkala ve vytrvalostním klání pod názvem 6h pro Elišku, při kterém se tentokrát vybralo přes 140.000 Kč. Peníze půjdou dívce trpící vzácným Primrose syndromem.

V počáteční fázi přispěla samotná šedesátka startujících závodníků – zápisné do šestihodninového podniku totiž posílali přímo na účet platformy Donio, jenž byl pro tento účel vytvořen. Poté se veškerá akce přesunula na závodní okruh – celých šest hodin bylo vysíláno živě s komentářem a hosty ze světa reálného motorsportu. Jedním z nich byl například i Tomáš Enge, který do závodu nasadil dvě posádky svého virtuálního týmu, nebo slovenský komentátor F1 Jan Žgravčák.

Bavili ale i samotní virtuální závodníci různých výkonnostních skupin. Taktika, zastávky v boxech a případné výměny jezdců za volantem musely být dopředu promyšlené. Třicet vozů populární kategorie GT3 si pak na dráze Watkins Glen nedarovalo ani centimetr. Celkem s přehledem po šesti hodinách zvítězil tým Entropiq s posádkou Martin Kadlečík / Martin Sirotek, před dvěma posádkami Tomáš Enge Sim Racing Teamu Lukáš Přáda / Šimon Hertneky a Adam Pilo / Libor Matoušek.

Iniciátor celé akce Šimon Hertneky z uskupení Pomáhame Simracingom v cíli neskrýval spokojenost: „V prvom rade chcem poďakovať všetkým ľuďom ktorí prispeli Eliške akoukoľvek čiastkou. Samozrejme vďaka patrí aj všetkým ktorí zbierku a živý prenos akokoľvek zdieľali, alebo len sledovali. Do konca zbierky ostáva ešte pár dní, tak dúfam že sa výsledná vyzbieraná suma ešte navýši a pomôže Eliške ešte viac. Podľa môjho názoru sme prekonali ciele, ktoré sme si stanovili po minulých pretekoch pre Lucinku. Preteky ako také, prebehli relatívne v poriadku a som rád že sa do nich zapojilo toľko jazdcov. Priamy prenos musím zhodnotiť na 1 s hviezdičkou. Veľká vďaka patrí komentátorom, režisérovi a najmä hosťom, ktorí prijali pozvanie a podelili sa s divákmi o zaujímavé informácie a zážitky“.

Živý přenos a technickou podporu závodu zajišťovala komunita Time To Race, jejíž vedoucí Petr Přindiš nastínil představy do budoucnosti: „Druhý ročník PSR (pomáháme Sim Racingem, pozn. redakce) se podle mě povedl na 1*. Od A do Z mi tento projekt dává smysl a je to něco, v čem budeme pokračovat i v budoucích letech. Pro mě osobně je to událost roku co se týče CZ / SK simracingu. Existují velmi silné a těžké lidské příběhy a jsem extrémně rád, že můžeme být jako Time To Race u toho, kdy se těmto lidem pomáhá. Moc děkuji všem, kteří se zúčastnili závodu přímo na trati, divákům a zejména velké díky těm, co přispěli Elišce na lepší cestu životem. Elišce a její rodině přeji hodně zdraví, štěstí a hlavně veselý život. Nesmím zapomenout poděkovat všem, kteří byli u zrodu projektu PSR a dále na tom makají i s ostatními“.

Podpořit Elišku můžete stále na https://www.donio.cz/lepsi-zivot-pro-elisku.

Autor: Jakub "Planty" Krafek